Ağrı Belediyesi, çöpten elektrik üretecek

Ağrı Belediyesi, yapımında sona gelinen tesis ile çöp atıklarını elektrik üreterek ekonomiye kazandıracak. 10 bin 400 hanenin yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak projede belediye pay sahibi olarak kazanç sağlayacak.

Ağrı Belediyesi, çöpten elektrik üretecek
Ağrı Belediyesi, çöpten elektrik üretecek tesis projesi maketi

Belediye Başkanı Savcı Sayan, yıllardır Küpkıran ve 100.Yıl mahallelerinde büyük sorun teşkil eden çöp alanında yapılacak tesis ile bu sorununda bertaraf edileceğini söyledi. Aşağı Küpkıran Mevkii katı Atık Depolama Alanı’nda hayata geçecek olan birleşik yenilenebilir elektrik üretim tesisinde;  10 bin 400 Hanenin yıllık elektrik ihtiyacı karşılanacak ve 9.1 GWH Çevreye duyarlı Hibrit sürdürülebilir üretim yapılacak.

Kurulacak olan katı atık ayrıştırma tesisi ile geri dönüşüm ürünleri ekonomiye kazandırılacaktır.  Yapılacak tesisin Proje teknolojisi, katı atık tesisinde depolanan evsel atıkların oksijensiz ortamda çürümesi sonucu çıkan çöp gazının boru hatları vasıtasıyla toplanması ve gaz motorlarında kullanılması sonucu elektrik üretimini içermektedir. 

Belediye Başkanı Savcı Sayan, “Belediyemizin çöp alanında daha önce anlaştığımız firma 20 milyona yakın bir yatırım yaptı. Dolayısıyla ay sonunda elektrik üretimine başlayacak. Belediye’ye de önemli bir pay veriyor. 10 bin hanenin elektriğini biz belediyeye verilen pay olarak hesaplıyoruz. Firmamız çok güzel bir yatırım yapmış, ilimize, belediyemize ve Ağrı’ya hayırlı uğurlu olsun. Ağrı Doğunun Parlayan Yıldızı olacak.“diye konuştu.