Gemlik Belediyesi, mağdur olan üreticiden 2 katına satın aldığı zeytinlerin ödemesini yapıyor

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve Kumla, Karacaali ile Narlı bölgesinde zeytine büyük zarar veren dolu yağışının ardından yağış nedeniyle dalından ayrılan yeşil zeytini piyasa fiyatının iki katına zeytinciden alacağını duyurmuştu.

Gemlik Belediyesi, mağdur olan üreticiden 2 katına satın aldığı  zeytinlerin ödemesini yapıyor
Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan

Bursa Gemlik Belediyesi, zeytin alımı sürecinde 413 üreticiye 729 bin 48 lira ödeme gerçekleştiriyor.

Geçtiğimiz haftalarda meydana gelen ve Kumla, Karacaali ile Narlı bölgesinde hasat dönemi yaklaşan zeytine büyük zarar veren dolu yağışının ardından Gemlik Belediyesi harekete geçmiş, ağaç diplerine düşen zeytin, yağlık olarak piyasada 2 liraya satılırken üreticiden 4 liraya satın alınmıştı. Zeytin üreticisine nefes aldıran bu çalışma ile Küçük Kumla’dan 78,784 ton, Büyük Kumla’dan 59,959 ton, Karacaali’den 42,676 ton ve Narlı’dan 1,035 ton zeytin alındı. Dört gün boyunca devam eden alımlarda üretici Gemlik Belediyesi’ne toplam 182,086 ton ürün satmış oldu.

413 ÜRETİCİYE 729 BİN 48 LİRA ÖDEME YAPILIYOR

Alınan ürünler ilçemizdeki yağhanelerde zeytinyağına dönüştürülürken zeytin üreticisine de ödemeler başladı. Üreticilerin banka hesaplarına, belediye görevlileri tarafından tutanak tutularak teslim alınan ürün karşılığı kadar ücretleri yatırılıyor. Buna göre 413 üreticiye toplam 729 bin 48 lira ödeme yapılacak. Üreticiler eğer yağlık zeytinlerini piyasa şartlarında satmış olsaydı bunun yarısı kadar gelir elde edecek ve büyük zarar edecekti. Gemlik Belediyesi’nin zeytinciye can simidi olan bu desteği, üreticiler tarafından takdirle karşılandı.

BAŞKAN SERTASLAN: DÜNYANIN EN KALİTELİ ZEYTİNİ GEMLİK'TE

Bölgede daha önce görülmemiş şekilde dolu yağışı ile karşılaştıklarını söyleyen Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Uğur Sertaslan, geçim kaynağı bir yıl kendi çocuğu gibi bakıp büyüttüğü zeytini olan üreticinin böyle bir durumda sahipsiz kalmasına izin veremezdik” dedi. Başkan Sertaslan konuyla ilgili şöyle konuştu:

“Son yıllarda gerek bölgemizde gerek ülkemizin farklı yerlerinde gördüğümüz aşırı, yer yer afete dönüşen yağışlara daha fazla hazırlıklı olmamız gerekiyor. Beklemediğimiz derecede yoğun dolu yağışı nedeniyle zeytin üreticimiz çok büyük zarar gördü. Hasadı yaklaşan zeytini ağaçtan düşerek yağlık oldu. Üreticimizin piyasa şartlarında zararını karşılaması çok zor olduğundan biz de Gemlik Belediyesi olarak harekete geçtik ve piyasanın iki katı fiyatla bu ürünü aldık. Zeytinini belediyemize satan zeytincimizin ödemelerini de tamamlıyoruz. Bölgemizde yetişen, dünyanın en kaliteli sofralık zeytininden ürettiğimiz zeytinyağlarımız hazır. Yakında hemşerilerimizin sofralarında yer alacak.”

İLGİLİ HABER: Zarar gören zeytin üreticisine Gemlik Belediyesi'nden müjdeli haber