HADİ GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELİM

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin geliştirdiği projeler, vatandaşların hayatlarına dokunmaya devam ediyor. Köyden şehre göç etmeyi planlarken, ‘Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesinden yararlanarak hayvancılıkla geçimini sağlayan üreticilerden Ceren Tengiz, “Vahap Başkanımız, bir anne-babanın öz evladına yapamayacağı bir iyilikte bulundu. Benim 25 tane keçi alma gücüm yok, alamazdım” dedi.

HADİ GEL KÖYÜMÜZE DESTEK VERELİM

Proje ile hayatlarının bambaşka bir hal aldığını da söyleyen Tengiz, “Bize bu imkânın sunulması, benim ve eşimin hayatını değiştirdiği gibi, çocuklarımın geleceğini de sağladı” diye konuştu.

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin genç, yaşlı, çocuk fark etmeksizin, hangi yaş grubundan olursa olsun, toplumun hangi kesiminden olursa olsun, Mersin’de yaşayan herkesin hayatını güzelleştirmek ve kolaylaştırmak üzere ürettiği projelerle, insanlar mutlu ve geleceğe umutlu bakmaya devam ediyor.

 

Bu kişilerden birisi de Mut’un Çömelek Köyü’nde yaşayan 2 çocuk annesi, 29 yaşındaki Ceren Tengiz. Ceren Tengiz’in, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin projelerinden faydalanması ise 2 sene öncesine, 2021 yılına dayanıyor. Evlendikten sonra yaşamını sürdürdüğü Mut’un Çömelek Köyü’nde, artan maliyetler nedeni ile sebzecilikten para kazanamaz hale gelen Ceren Tengiz ve eşi Hasan Tengiz’in hayatı, köy camisinden yapılan bir anons ile bir anda başka bir yöne evrildi.

 

 

Tengiz: “25 hayvanla başladık, şimdi 85 hayvanım var”

Anonsta, Mersin Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Hadi Gel Köyümüze Destek Verelim’ projesine katılmak isteyenlere çağrıda bulunulduğunu söyleyen Ceren Tengiz, “Ben zaten hem Büyükşehir Belediyesi’nin, hem de Başkanımız Vahap Seçer’in projelerini yakından takip ediyordum. Böyle bir anons yapılınca hemen başvurdum ve kısa süre içerisinde de bize 24 dişi 1 erkek olmak üzere, 25 küçükbaş hayvan verdiler. Ben Mersin’e göçmeyi düşünürken, benim hayatım bambaşka bir hayat oldu. Telefon geldi, ‘Hayvanlarınızı gelip götürebilirsiniz, size çıktı’ dediler. Çok sevindim. 4 ton yem desteği de vereceklerini söylediler. 4 ton yem, hayvancılık yapan bir kişi için, 1 sene boyunca rahat etmesi bakımından çok büyük bir avantaj. Gittik, aldık hayvanlarımızı. Şu anda 85 tane hayvanım var” diye konuştu.

 

 

“Köyde üretim olmazsa, şehirde tüketim olmaz”

Hedefinin hayvancılığı kesinlikle bırakmamak ve hayvanlarının sayısını daha da çoğaltıp, çocuklarına çok daha iyi bir gelecek sağlamak olduğunu dile getiren Ceren Tengiz, “Çünkü, köyde üretim olmazsa şehirde tüketim olmaz. Biz burada üretmeliyiz ki, şehirdeki arkadaşlarım daha rahat tüketim sağlasınlar. İş imkanı olmadığı için, okul olmadığı için, sağlık ocağı, hemşire hiçbir şey olmadığı için, insanlar köyden şehirlere göç ediyorlar. Bu sefer ne oluyor? Tüketim pahalanıyor, her şey pahalanıyor. Çünkü üretim yok. Üretimi birilerinin yapması gerekiyor. Herkes doktor, avukat olursa, hayvancılığı kim yapacak?” diye konuştu.