Kepez Belediyesi 'Balık Kılçığı'ndan balık pazarı yapıyor

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, 3. dönemi için vaat ettiği 123 proje arasında yer alan Kepez Balık Pazarı ile Organik Pazar’ın yapımı başlıyor. Pazar, balık kılçığı şeklindeki mimarisiyle dikkat çekiyor.

Kepez Belediyesi 'Balık Kılçığı'ndan balık pazarı yapıyor
Kepez Balık Pazarı ile Organik Pazarı proje alanı

Kepez Belediyesi, kent sakinlerinin ve şehre gelenlerin önemli bir buluşma noktası olacak bir eserin daha temelini atıyor. İçerisinde restoranların, satış tezgâhlarının, kafenin, otoparkın ve küçük bir caminin olduğu Kepez Balık Pazarı ile Organik Pazar’ın yapım ihalesi gerçekleşti. Kepez’e değer kazandıracak proje,  şehrin merkezi noktası olan esik Dokuma Fabrikası arazisinde 12 bin 543 m2 alana inşa ediliyor.

Antalya için önemli bir cazibe merkezi haline gelecek olan pazarların ihalesi, canlı yayın ortamında yapıldı. Kepez Belediyesi, açıklık, şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesince 2015’ten bu yana ihalelerini canlı yayında gerçekleştiriyor.
Yapım süresi 350 takvim günü olan Kepez Balık Pazarı ile Organik Pazar’ın inşasına, yüklenici firma ile sözleşme imzalanması ve yer tesliminden sonra başlanılacak.

Klasik balık pazarı konseptinin çok ötesinde özel bir yaşam alanı olacak olan çarşı,  Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, 3. dönemi için vaat ettiği 123 projesi arasında yer alıyor.


Antalya için cazibe merkezi olacak

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de, balıkçı pazarıyla ilgili fikirlerini almak amacıyla geçtiğimiz aylarda Dokuma semtinde bulunan Özgürlük Halk Pazarı’ndaki balıkçı esnafını ziyaret etmişti. Burada esnafa, balıkçılar pazarı yapacaklarının müjdesini veren Başkan Tütüncü, konuşmasında şunları söylemişti: “Antalya’ya çok güzel bir balıkçılar çarşısı ile doğal ürünlerin satılacağı organik pazar kazandırıyoruz. Antalya için de önemli bir cazibe merkezi olacak olan bu projemizi, Fabrikalar Mahallesi’nde eski Dokuma Fabrikası arazisine inşa ediyoruz. Vatandaşlarımız bu pazarda uygun fiyata, sağlıklı deniz ürünlerini hem yiyebilecekler hem de satın alabilecekler. Antalya, bir deniz şehri ama balık tüketiminin yeterince halk katmanlarına yansımadığı düşüncesi var. Böyle bir değerlendirmenin olduğu ortamda halka yönelik güzel bir proje gerçekleştiriyoruz. Sağlık açısından baktığımız zamanda sosyal amaçlı özel bir proje olacak.”

Çarşıda neler olacak?

Kepez Balık Pazarı ile Organik Pazar, Dokuma Fabrikası arazisinin Dumlupınar Bulvarı kısmındaki 12 bin 543 m2’lik alanına yapılacak.  Çarşının mimarisi de çok özel olarak hazırlandı. Balık kılçığına benzer mimari çizgilerine sahip çarşının dekorasyonunda çini sanatı da kullanılacak. 5 bin 467 m2 inşaat alanından oluşan balıkçılar çarşısında çeşitli büyüklükte 6 adet balıkçı restoranı, 1 adet kafe, 1 adet alakart restoran ile 6 adet balık satış tezgâhı olacak. Organik Pazar da çeşitli büyüklükte 18 adet dükkân ile 18 adet satış tezgâhı bulunacak. Antalyalılar için önemli bir buluşma noktası olacak çarşıda 7 bin m2 büyüklüğünde otopark ile 105 m2 cami de hizmet verecek.