KUMLUCA’NIN EN SÜSLÜ DEVELERİ

Antalya’nın Kumluca ilçesinde düzenlenen Kumluca Folklorik Deve Gösterisi kapsamında Cumhuriyet Meydanında en Süslü Deve Yarışmasında düzenlendi. Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu,” ‘’Bugün Kumluca’mızda en süslü deve yarışması yaptık. Amacımız gelenekleri yaşatmak” de

KUMLUCA’NIN EN SÜSLÜ DEVELERİ

Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu’nun açılış konuşmasıyla başlayan 9 devenin katıldığı yarışmada deve sahipleri develerini Jüri üyelerine beğendirmek için çeşitli süsler takarak hazırladılar. Kumluca, Muğla/Bodrum, Aydın/Umurlu’dan gelen deve sahipleri Jürinin karşısındaki halıda develerini sergilediler.  

 

Dereceye giren develere plaketlerini Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu takdim etti. En Süslü Deve Yarışmasında 1. Bayram Özer’in Devesi Osman Ağa’ya da birincilik ödülü olarak halı hediye edildi.

 

Başkan Köleoğlu yaptığı açılış konuşmasında ‘’Yörükler hayvan severdir. Evdeki çocuğuna nasıl gözü gibi bakıyorsa hayvanlara da öyle koruyan insanlardır. Biz geleneklerimize sahip çıkıyoruz. Atatürk’ün bir sözü var; “Ey ağalar beyler, Toroslara çıkın bir bakın. Nerede kara bir Yörük çadırı görürseniz, dumanı da tütüyorsa dünyada hiçbir güç bizi asla yenemez. Ben buradan bütün Toroslardaki Yörüklere bin selam söylüyorum’’ dedi.

 

Başkan Köleoğlu verdiği röportajda ‘’Bugün Kumluca’mızda en süslü deve yarışması yaptık. Amacımız gelenekleri yaşatmak. Kültürünün parçası olarak sevgiyle süsleyerek yapılan o deve gösterilerini bugün gerçekleştirdik. Pazar günü yapılacak Folklorik Deve gösterisi öncesi en süslü devemizi seçtik ve kortejimizi gerçekleştirdik. 22 Ocak Pazar günü gerçekleşecek Akdeniz’deki en büyük Folklorik deve gösterisine tüm Türkiye’yi davet ediyorum’’ dedi.