Malatya Büyükşehir Belediyesi kaçak suyu drone ile denetliyor

MASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, usulsüz su kullanımının önüne geçmek ve kaçak su tüketimini en aza indirmek için Malatya merkez ilçeler başta olmak üzere tüm ilçelerde denetimlerin sıklaştırıldığı belirtildi.

Malatya Büyükşehir Belediyesi kaçak suyu drone ile denetliyor

Gerçekleştirilen denetimlerde, abone olmaksızın sayaçlı olarak usulsüz su kullananlara veya ölçümü engellemek ve mühür kırmak suretiyle kaçak su kullanan toplam bin 986 kişi hakkında tutanak tutuldu. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu belirtilen açıklamada, kaçak ve usulsüz su kullanıldığına dair gelen ihbar ve rutin kontrollere göre de 4 bin 400 adet tarama yapıldığı ifade edildi.

3 bin 800 noktada, gelen ihbar ve rutin denetimlerin yapıldığı merkez ilçelerden Battalgazi’de, 659 adet tutanak tutulurken, bir milyon 972 bin TL para cezası kesildi. Yeşilyurt’ta ise 900 adet tutanak tutularak bir milyon 950 TL ceza kesildi. Akçadağ, Arapgir, Arguvan, Darende, Doğanşehir, Doğanyol, Hekimhan, Kale, Kuluncak, Pütürge ve Yazıhan İlçeleri’nde 600 noktada yapılan denetimlerde 427 kişi hakkında tutanak tutularak, bir milyon 96 bin TL ceza uygulandı.

Karataş, ‘Kaçak Su Denetimleri Devam Ediyor’ 

Konuya ilişkin açıklamada bulunan MASKİ Genel Müdürü M. Yaşar Karataş, ‘Müşteri Hizmetleri ve Kurumsal İletişim Dairesi Başkanlığı’na bağlı Abone Hizmetleri Şube Müdürlüğü ile İşletmeler Dairesi Başkanlığı’na bağlı İlçe İşletmeler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından kaçak su kullanımını önlemek için düzenli olarak kontroller yapmaktayız. Yapılan kontrollerde kaçak su kullandığını tespit ettiğimiz vatandaşlarımız hakkında yasal işlem başlatmaktayız. Kaçak su kullanımını önüne geçmek için önlemler almaya ve kontrollerimizi sağlamaya periyodik olarak devam etmekteyiz. Vatandaşlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Usulsüz su kullanım yapanları 7 gün 24 saat hizmet veren ‘Alo 185 Çağrı Merkezi’ni’ veya ‘0 422 377 74 44’ nolu hatlarımızı arayarak bildirebilirler” dedi. Karataş ayrıca, kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı konusunda uyarıda da bulundu. MASKİ Genel Müdürü Yaşar Karataş, “Kaçak su ve usulsüz su kullanımları; abone olmayan vatandaşların MASKİ’ye ait su borularını kırarak su temin etme, aboneliği olan vatandaşların da sayaçsız veya sayacın okunamayacağı şekilde su temin etmesi gibi dış müdahaleler sonucunda meydana geliyor. Abonelik yaptırmadan bu tarz yollarla su kullanmak suçtur. Türk Ceza Kanununun 5237 Sayılı Kanun 163.maddesi gereğince; kaçak su kullanan kişiler hakkında idari para cezası, 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası uygulanacağı belirtiliyor” şeklinde konuştu.