Trabzon Büyükşehir Belediyesi adres karışıklığına çözümü buldu

İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi ve Trabzon Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Yeni Tip Mahalle Tabelaları’nın tanıtımını Başkan Murat Zorluoğlu yaptı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi adres karışıklığına çözümü buldu
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu

Akıllı Şehirler Şubesi kapsamında ‘Yeni Tip Mahalle Tabelaları’ basın lansmanında Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ahmet Adanur, Büyükşehir Belediye Meclis Başkan Vekili Mehmet Karaoğlu, Bilgi İşlem Dairesi Başkanı Mesut Aydoğar, Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanı Selahattin Aydınlı, Fen İşleri Dairesi Başkanı Murat Öztürk ve birim müdürleri hazır bulundu. Başkan Zorluoğlu, Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi ve yürütülen çalışmalarla ilgili gazetecilere bilgilendirmede bulundu.


 51 MAHALLEDE 50 BİN ADET TABELA TAKILACAK
Mekânsal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) Projesi’nin İçişleri Bakanlığı tarafından tüm Türkiye’de yaygınlaştırıldığını belirten Başkan Zorluoğlu, “Trabzon’da da uzun süredir üzerinde çalıştığımız bir proje. Şu ana kadar Büyükşehir Belediyesi olarak bizim elimizde adreslerle ilgili sözel bilgiler vardı. Bunları sayısallaştırdık. Koordinatları ile birlikte uyumlaştırdık ve artık elimizde sayısal veriler de var. İlk olarak Ortahisar ilçemizde 51 mahallemizde yaklaşık 50 bin adet tabela takma işlemi gerçekleştireceğiz. Artık adreslerle ilgili kişi ve bina uyumsuzluğu gibi uyumsuzlukları bütünüyle ortadan kaldırmış olacağız. Çok doğru adresleri oluşturmak için çalışıyoruz. Bu proje ile Adres Kayıt Sistemi’nde (AKS) olan eksiklikler de büyük oranda giderilmiş olacak. Vatandaşlarımızın numarataj konusunda bazı şikayetleri oluyordu. Bu şikayetler de bu proje ile birlikte ortadan kaldırılmış olacak” dedi.


 18 İLÇEDE UYGULAMAK İSTİYORUZ
Dijital çalışmalarla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Tabelalara eklenen QR kod telefona tutulduğunda adresin ili, ilçesi, alanı, muhtarla ilgili bilgiler, acil durum numaraları, önemli linkler ve harita konum bilgisine de ulaşılabilecek. Böyle bir yeniliği de arkadaşlarımız proje içerisine eklediler. Bugün itibarıyla cadde, sokak, meydan ve kapılara tabelalarımızı takmaya başlıyoruz. Trabzon, adres bilgileri anlamında çok daha kaliteli bir altyapıya ve sayısal bir veriye ulaşmış olacak. Ortahisar’dan başladık fakat yapılan çalışmalar doğrultusunda birkaç yıl içerisinde 18 ilçede bu uygulamayı tamamlamak istiyoruz” dedi.
 
ZORLUOĞLU İLK TABELAYI TAŞ BİNAYA TAKTI
Başkan Zorluoğlu, açıklamalarının ardından ilk tabelayı Trabzon’un önemli simgeleri arasında yer alan Trabzon Büyükşehir Belediyesi Meydan binasına takarak projeyi başlattı.